6 tipů, jak začít s plánováním zahrady

Potřebujete naplánovat zahradu, ale nevíte, kde začít?

Ať už si zahradu chcete naplánovat sami, nebo za pomocí zahradního architekta, budou se vám do začátku tyto tipy určitě hodit.

I když budete zahradu konzultovat s odborníkem, rozhodně bude lepší udělat nějakou tu přípravu dopředu. Můžete tak urychlit průběh konzultace a možná i ušetřit nějaký peníz.

Zápisky – náš externí disk, který si pamatuje za nás 😀

Doporučení. Pište si poznámky! Napište všechno, co vás k zahradě napadne. I kdybyste byli Einstein, pište. Uvidíte, že vám zápisky časem přijdou vhod.

Abych byla upřímná… Já co si nezapíšu, to nevím. (ne teda tak doslova, ale víte, jak to myslím :D)

Teď už se ale pojďme podívat na ty body. Ať vás zbytečně nezdržuju 😀

Nejdůležitější je promyslet těchto 6 věcí:

  1. Co na zahradě potřebujete, aby splňovala vaše požadavky a cítili jste se v ní dobře?
  2. Co byste si na zahradě přáli mít?
  3. Co se vám líbí? Co máte rádi?
  4. Co si na zahradě přejí ostatní členové domácnosti?
  5. Kolik času můžete zahradě věnovat?
  6. Udělejte si jednoduchý plánek.

A teď detailněji, ať víte, co tím myslím…

1. Co na zahradě potřebujete?

Potřebujete zahradní domek na nářadí? Psí kotec? Zpevněnou plochu pro auta nebo nějaký přístřešek? Musíte někam zakomponovat i sušák na prádlo? Topíte v zimě dřevem a potřebujete vytvořit nějaké místo na jeho zásoby?

Popřemýšlejte nad tím, co na zahradě potřebujete, aby pro vás práce byla jednodušší a příjemnější. Zahrada by měla splňovat vaše očekávání, měla by vám být k užitku a ukrýt i nevzhledné (ale potřebné) „harampádí“.

2. Co si na zahradě přejete mít?

Chcete bazén nebo vířivku? Chcete pro své děti vybudovat hřiště? Chcete mít po ruce bylinkový záhon? Chcete terasu s posezením? Pergolou? Nebo nějakou lavičku na soukromém místečku v zahradě? Květinový záhon, užitkovou zahrádku?

Zamyslete se, co by vám na zahradě dělalo radost, co na zahradě rádi děláte. Nezůstávejte při zemi, ale také berte v úvahu finanční stránku.

3. Co se vám líbí? Co máte rádi?

Udělejte si chvilku času a sepište si, co máte rádi. Jaká rostlina na vaší zahradě nesmí chybět? Vyberte si svou oblíbenou barvu, oblíbený materiál, typ mulče v záhonech.

Je důležité mít na zahradě prvky, které máte rádi, a které preferujete. Některé vám dokonce mohou připomínat krásné chvíle z dětství nebo z dovolené.

Pro inspiraci si můžete prohlédnout různé časopisy a knihy se zahradní tematikou nebo katalogy rostlin a materiálů vhodných do zahrady.

Jestliže jednáte s architektem, bude se mu hodit i informace o tom, co nemáte rádi.

4. Co si na zahradě přejí ostatní členové domácnosti?

I když třeba ostatní členové domácnosti zahradu moc neřeší, určitě se najde něco, co by na zahradě chtěli, nebo naopak nechtěli. Doporučuju vám všechno pečlivě probrat. Pobavte se o tom, co máte rádi, společně. Strávíte tak spolu krásný plnohodnotný čas.

Hádky ale prosím vynechejte. Pokud se na něčem nemůžete shodnout, zkuste najít kompromis.

Nezapomeňte při plánování ani na své domácí mazlíčky. Zahrada by měla být přizpůsobená i jim. 😉

5. Kolik času můžete zahradě věnovat?

Přizpůsobte zahradu i množství času a energie. Při plánování si dobře rozmyslete, jak často chcete dělat údržbu, jestli vás péče o ni baví, nebo je to pro vás přítěž, kolik máte prostoru se jí věnovat.

I když se to třeba nezdá, je opravdu zapotřebí se nad tímto bodem zamyslet. Proč? Protože pokud zahradu nebudete mít přizpůsobenou svým časovým možnostem, budete z ní nešťastní. A to by byla škoda.

Začne vám zarůstat, přerůstat a vůbec se vám nebude chtít na zahradě něco dělat. I posezení pod pergolou pro vás bude spíš za trest. Pohled na neupravenou zahradu totiž není žádná sláva, ale o tom vám asi povídat nemusím.

Od zahrady neočekávejte víc, než jí sami chcete dát. Vše musí být v souladu. Jestliže chcete na zahradě pracovat řekněme jednou dvakrát do měsíce, nečekejte, že sklidíte 10 kg paprik.

Takže pokud máte času málo, zvažte, zda je nutná třeba zeleninová zahrádka, která potřebuje více péče než odolné trvalky, keře apod.

A poslední bod tohoto článku… Tadááá… Ano, je to…

6. Plánek

Nedělejte si hlavu z toho, že nejste malíři. Nemusíte si jej hned rámovat a věšet na zeď.

Ten plánek je jen pro vás. Můžete si do něj zakreslit možnosti rozmístění jednotlivých prvků. Budete mít lepší představu, kde by vám co mohlo nejvíc vyhovovat. Kde by co mohlo vypadat hezky. A taky kam by se mohlo schovat to, co by očím mělo zůstat skryto.

Narovinu – vy zahradu užíváte/budete užívat. Je mnoho rad a doporučení proč to a ono umístit tam a tam. Ale ve finále – jen vy, vaše rodina a vaše zahrada jste ti, komu to musí vyhovovat.

Dle mých zkušeností – klient má většinou představu o tom, kde by co mohlo být. Často jen potřebuje potvrdit, že to není hloupost.

Takže se toho nebojte a zapojte svou intuici a představivost.

Tak teď „hola, hola, tužka volá“ a pusťte se do toho 😉

P.S.: Ještě jsem zapomněla napsat, že jsem pro vás připravila skvělé Pracovní listy – Plánování zahrady, které jsou ZDARMA! Usnadní vám práci při sepisování poznámek, provedou vás jednotlivými body a své zápisky budete mít na jednom místě.

Jestliže máte zájem, klikněte na obrázek 🙂

 

Děkuji za vaši pozornost a milujte zahradu tak, jak ji miluju já 🙂

Vaše Maia

„Mým koníčkem vždy byla příroda a tvorba. Život mi postupem času dovolil tyto dvě záliby skloubit dohromady a teď tvořím přírodu. Tvořím přírodu na vašich zahradách, na dosah každého z vás.“ Pomáhám lidem přetvořit zahradu tak, aby se v ní cítili krásně, aby ucítili dotek léčivé přírody. Učím je, jak si mohou zahradu udělat svépomocí, radím jim. Pomáhám lidem najít cestu k vlastní zahradě. K mému příběhu tudy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů