Chystáte se na jaře vyset trávník? Pravda, která vám ušetří nepříjemné překvapení

Krásný trávník hned po výsevu? Nenechte se mýlit…

Asi každý touží po krásném zeleném trávníku, po kterém je radost chodit bosky. Mnoho lidí se domnívá, že budou mít takový trávník chvíli po výsevu. Opak ale většinou bývá pravdou. Jsou pak akorát otrávení z toho, že se to nepodařilo a dlouho to trvá.

Proto mi přišlo celkem důležité vám dát informace o tom, jaká je realita.

Jak to vlastně funguje…

Klíčení. Od doby, kdy je půda nachystaná na výsev travních semínek a zasejete, trvá přibližně týden až 14 dní (podle podmínek, někdy to může trvat i déle) než začnou semínka klíčit. Když málo zavlažujete a počasí nepřeje, trvá vyklíčení trávníku dlouho.

Pozor, pokud přestanete zavlažovat ve špatnou dobu, může se stát, že semínka vyklíčí, ale následně zaschnou. A vy máte jen hnědou plochu s plevelem. Po trávě ani vidu. 

K životu se probouzí nejen trávník, ale i rostliny, kterým (pokud toužíte po anglickém trávníku) říkáme plevel. Těmto  nevítaným přírůstkům lze málokdy zamezit, protože jejich semínka v půdě jsou, přestože je nevidíme. V našich podmínkách se jim daří výborně. Jejich růst je podstatně rychlejší než je tomu u trávníku, a to se našemu oku vůbec nelíbí. Vyčnívá jen ten plevel…

Jakmile člověk ve své zahradě uvidí plochu posetou lebedou, hned se mu zježí chlupy na zádech a začne se bát, že po jeho vysněném trávníku nic nebude. Pak za námi chodí pro radu, co s tím.

Nevstupovat. 6-8 týdnů by se nemělo do trávníku vkročit. Zničili byste tím malé rostlinky, které jsou na sešlápnutí příliš slabé. Jakmile má vyrostlá tráva kolem 8 cm, můžete začít s prvním sečením.

První krůčky. K prvnímu sečení je ideální použít kvalitní vřetenovou sekačku. Tu ale mnoho lidí nemá k dispozici. Použijte tedy alespoň lehkou sekačku, která má nabroušené nože. Lehkou, aby se vám nebořila do hlíny (není ještě plně zarostlá a přece jen je ještě po přípravě na trávník pořád kyprá) a taky je pro mladé rostlinky přijatelnější.

Ostré nože jsou velmi důležité, protože rostliny řežou. Zamezíte tak vytrhnutí mladých rostlinek i s kořínky.

Co dál?

Tzv. anglický trávník je náročný jak na údržbu, tak i na peníze. 

Důležité je zajistit především:

 1. Dostatečnou zálivku
 2. Pravidelné sečení
 3. Pravidelné hnojení
 4. Vertikutaci
 5. Postřiky, které zničí plevel. Další variantou je manuální odstranění. Některé druhy vymizí pravidelným sečením.

Vypěstovat trávník trvá cca dva roky (jestliže mu zajistíte vhodné prostředí pro růst). Záleží, kolik péče mu věnujete, a jaké podmínky mu zajistíte.

Pokud ale toužíte po anglickém trávníku bez plevele, nezbude vám nic jiného než mu poskytnout ideální podmínky. V Anglii to mají díky vydatným srážkám mnohem jednodušší. Tady si budete muset zajistit pravidelnou zálivku a sečení, hnojivo a taky postřiky.

I když se to na první pohled nemusí zdát, péče o trávník je náročná.

Trávník s plevelem? Pomátla ses?!

Ne, nepomátla jsem se 🙂

Přikláním se spíš k našemu běžnému trávníku s plevelem z vícero důvodů:

 1. Nezabere vám tolik času a ani peněz. Nemusíte tak často sekat. A když občas při sekání vynecháte sběr posečené hmoty do koše a necháte ji ležet v trávě (Pozor! Nesmí být moc hmoty na jednom místě, takto sečte jen nízkou trávu.) máte pro svůj trávník hnojivo zadarmo a bez chemie. Postřiky taky nejsou potřeba.
 2. Je přirozený pro naše podmínky. Podívejte se do přírody. Vidíte tam někde „travní monokulturu“? V našich krajích je běžná pestrost druhů.
 3. Ekologický způsob pěstování. Bez potřeby umělých hnojiv a postřiků.
 4. Přilákáte hmyz. Na pampelišky opylované včelkama je hezká podívaná 🙂
 5. Nemusíte používat selektivní herbicidy. Nestříkáte si po zahradě škodlivou chemii.
 6. I u tohoto typu je možná a příjemná bosá chůze.
 7. Užitek pro zdraví i kuchyni. Tzv. plevele jsou často léčivé a jedlé. Můžete si z nich udělat čaj nebo si s nimi ozdobit talíř. Tělu tak dodáte další potřebné látky.

Sedmikráska vám jídlo krásně ozdobí

Sedmikráska obsahuje mnoho prospěšných látek pro naše tělo. Můžete ji sníst jen tak přímo z trávníku nebo ji přidat do jarních salátů, na chleba s máslem apod. I příprava čaje nebo třeba sirupu je vhodná. Užívat můžete květy i listy.

Pomůže vám při zahlenění dýchacích cest, kašli, napomůže při detoxikaci. Při drobném poranění si můžete rozmačkaný čerstvý list přiložit na ránu.

Účinků je mnoho, o tom by mohl být celý článek. Ale sedmikráska není jediným užitečným „plevelem“, který můžete ve svém přírodním trávníku naleznout :-).

Nevzhledné jednoleté plevele pravidelným sečením často zmizí. Zbudou vytrvalé, které ale krásně a přirozeně zapadnou do krajiny.

Jiná varianta? Travní koberce

Pokud toužíte po krásném zeleném trávníku bez tohoto procesu, můžete zvolit místo výsevu pokládku travních koberců. Počkáte pár týdnů, než drny zakoření do přichystané plochy a můžete trávník užívat. Travní koberce se prodávají ve stáří 12-18 měsíců. Jsou pěstované za ideálních podmínek.

Jen počítejte s tím, že určitě není pěstovaný ekologicky bez postřiků a umělých hnojiv. Ale vyhnete se díky nim prvním ‚nevzhledným‘ měsícům. Za to si ale musíte připlatit, cena travních koberců je podstatně vyšší než travních semen.

I tady si ale dávejte pozor, jak se o něj staráte. To, že máte hotový trávník neznamená, že o něj nemusíte pečovat. Travní koberce už na začátku potřebují pravidelnou zálivku, aby se vám dobře ujaly.

Pokud jim nebudete věnovat dostatečnou péči, můžou vám začít řídnout. Začnou se objevovat holá místa a taky plevel.

Tak teď si můžete vybrat… Který trávník se vám nejvíc zamlouvá?

Přeji vám krásné dny

Maia

„Mým koníčkem vždy byla příroda a tvorba. Život mi postupem času dovolil tyto dvě záliby skloubit dohromady a teď tvořím přírodu. Tvořím přírodu na vašich zahradách, na dosah každého z vás.“ Pomáhám lidem přetvořit zahradu tak, aby se v ní cítili krásně, aby ucítili dotek léčivé přírody. Učím je, jak si mohou zahradu udělat svépomocí, radím jim. Pomáhám lidem najít cestu k vlastní zahradě. K mému příběhu tudy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů