Jarní údržba. Aneb na co se zaměřit na zahradě na jaře

Jaro pro nás zahradníky a zahrádkáře bývá jedním z nejnáročnějších období. Přesto se na toto období těšíme, protože s pracemi na zahradě přichází i radost a klid, který nám pobyt a práce venku přináší. Zpěv ptáků, posilňující a ozdravující sluníčko, jemný jarní vánek nám dokážou vytvořit úsměv na tváři.

Vězte ale, že není potřeba se trápit tím, že něco nestíháte, zbytečně se nestresujte. Příroda je mocná a dokáže si poradit i sama. Ale samozřejmě zahradu nemůžete zanedbat až do té míry, že vám přeroste nad hlavu.

Teď si v několika bodech pojďme říct, co je dobré na jaře na zahradě udělat, aby vypadala podle našich představ.

Okrasné záhony

Na jaře je čas na odstranění všech odumřelých částí rostlin. Některé rostliny je potřeba pro hezký a kompaktní růst zastřihnout (např. levandule).

I o mulč je potřeba se postarat, aby vypadal dobře. Nic není věčné a materiály jako mulčovací kůra a štěpka už vůbec ne, protože postupně dochází k jejich rozkladu. Proto je vhodné tyto materiály na jaře doplnit, aby stále byly hezké pro naše oko.

Z kamene je vhodné zase vybrat nebo vyfoukat všechny nánosy, které se přes zimu usadily (suché listy, suché části rostlin, plevel, kůra apod.).

Pokud nemáte zahradní obruby, pak odstraňte travní drny zasahující do záhonů.

Traviny

Traviny seřízněte až ke konci března nebo v první půlce dubna. Vyšší traviny seřízněte přibližně 7-10 cm nad zemí a nižší traviny cca 3-5 cm nad zemí.

Růže

Nejdříve od růží odstraňte zimní přikrývku. Řez provádějte až v době, kdy už nehrozí silnější mrazy, ale zároveň před rašením pupenů (přibližně konec března nebo začátek dubna). Nachystejte si ostré nůžky, popřípadě i nůžky pákové na silnější větve, a pevnější rukavice.

Jarní řez je důležitý pro bohaté kvetení a také pro prosvětlení keře a zachování kompaktního tvaru.

Při řezu a úklidu větviček dávejte pozor na trny, které mohou práci dosti znepříjemnit.

Jehličnany

Pro někoho může být zvláštní, že k jarní údržbě uvádím i jehličnany. I jehličnany se dají tvarovat, a to vyštipováním nebo zastřihováním výhonků.

Některé jehličnany však snáší i hlubší řez, jako například tis, zerav (thuja) nebo jalovec.

Trávník

Okrasný trávník

Okrasný trávník potřebuje péči, proto se na jaře zaměřte i na něj.

Před opečováváním trávníku se nejdříve projděte a zjistěte, jak na tom váš trávník je. Pokud zjistíte, že jsou v něm po zimě nějaké nerovnosti, můžete jej poválet lehčím zahradním válcem.

Může vás také pěkně potrápit tvorba mechu, většinou na zastíněných místech. Proti mechu existují postřiky a hnojiva, a to i ekologická.

Následně sáhněte po vertikutátoru. Vertikutací z trávníku odstraníte odumřelé části a také vyjednotí husté trsy. Přehuštěný trávník může jeho vzhledu i zdraví hodně uškodit. Po zvertikutování trávník vyhrabte, v případě potřeby dosejte travním osivem.

Pokud je půda pod trávníkem příliš zhutněná, je nutné i provzdušnění (aerifikace). Provádí se jednou za rok nebo 2 roky. Aerifikaci proveďte až po vertikutaci, pokud vám vychází na stejnou dobu.

Existují 2 způsoby, a to plnými nebo dutými hroty. Při druhém způsobu je nutné z trávníku odstranit i válečky hlíny.

Po aerifikaci nezapomeňte na zapískování křemičitým pískem.

Nakonec trávník prohnojte v ideálním případě ekologickým hnojivem, které nezatíží přírodu.

Přírodní trávník

Přírodní trávník jen vyhrabte od listí, které se nerozložilo, a stařešinu. Vertikutaci neprovádějte, zničili byste divoké rostliny.

Stromy a keře

Ovocné stromy a keře se řežou na jaře, ne všechny ale tak časně. Jádroviny s klidem v duši můžete stříhat už na konci zimy. Pozor si ale dávejte u peckovin, ty se řežou až na konci jara, po rozkvětu, nebo v době sklizně.

Ovocné keře prosvětlete a odstraňte jejich staré výhony.

Okrasné keře a živé ploty

Některé okrasné keře je dobré stříhat na jaře, některé zase ne. Před samotným řezem se nejdříve seznamte s druhem a jeho potřebami. Po jarním řezu by vám totiž některé rostliny mohly málo kvést, a to zejména ty, které kvetou na starším dřevě (př. zlatice, pustoryl). Jiné druhy tím v kvetení zase podpoříte (př. komule Davidova).

Živé ploty tvarujte dle potřeby. U dřevin náchylnějších na mrazy počkejte na dobu, až nebudou hlásit silnější mrazíky.

Zeleninové záhony a bylinky

Pokud i pěstujete zeleninu, nachystejte si na sezonu i zeleninové záhony.

Půdu zkultivujte, srovnejte, odstraňte ještě případné zbytky a plevel. Pro některé druhy zeleniny půdu prohnojte, nebo přidejte kompost.

Jestliže pěstujete ve vyvýšených záhonech, v případě potřeby doplňte půdu a prohnojte, nebo zapravte vyzrálý kompost.

Bylinky zastříhněte, abyste co nejdříve mohli začít sbírat zelené zdravé části do výtečných jídel.

Shrnutí:

 1. Odstraňte od všech rostlin zimní přikrývku.
 2. Odstraňte odumřelé a mrazem poškozené části rostlin.
 3. Proveďte řez u rostlin, které jarní střih potřebují.
 4. Proveďte řez jádrovin a ovocných keřů.
 5. Proveďte tvarovací a zmlazovací řez keřů vč. růží, kterým jarní střih neubere na kvetení. Jinak tak učiňte až po odkvětu. Pozor, některé dřeviny raději rostou volně, bez střihu. Vždy si zjistěte, co zrovna vaše rostliny potřebují 😊
 6. Odstřihněte vrchní části travin.
 7. Opečujte po zimě trávník.
 8. Zaštipujte jehličnany.
 9. Tvarujte živé ploty.
 10. Obnovte a vyčistěte záhonové mulče.
 11. Odstraňte travní drny, které se šíří do záhonů.
 12. Nachystejte půdu a záhony na pěstování zeleniny.
 13. Zastříhněte si bylinky, které chcete používat v kuchyni, aby se vám natě krásně omladily.
 14. Radujte se ze života a ze své zahrádky 😊

Může to vypadat složitě, ale není tomu tak. Hlavní je, abyste práce na zahradě dělali s nadšením, svou zahradu pozorovali a všechno půjde samo 😊

„Mým koníčkem vždy byla příroda a tvorba. Život mi postupem času dovolil tyto dvě záliby skloubit dohromady a teď tvořím přírodu. Tvořím přírodu na vašich zahradách, na dosah každého z vás.“ Pomáhám lidem přetvořit zahradu tak, aby se v ní cítili krásně, aby ucítili dotek léčivé přírody. Učím je, jak si mohou zahradu udělat svépomocí, radím jim. Pomáhám lidem najít cestu k vlastní zahradě. K mému příběhu tudy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů