Pěstování ze semínka pro začátečníky

Tak už máte svá semínka na před/pěstování jedinečné zeleniny, která vyroste ve vaší zahrádce? Já už nějaké mám, dokonce jsem si už pár druhů vysela.

Toto období miluju. Mám ráda vybírání zeleniny a rostlin pro pěstování. Baví mě sázet předpěstované rostliny do záhonu, ale co mě opravdu nebaví je jejich rozsazování. To ráda přenechávám Mirkovi, mé drahé polovičce 😀

Co se starými semínky?

Pokud máte doma zapomenuté pytlíčky z předešlých roků, nezapomeňte zkontrolovat datum expirace. Po tomto datu je pravděpodobné, že klíčivost semínek už není na úrovni nových. To znamená, že semínka mají nižší klíčivost a procento vzešlých rostlinek na stejné množství semen se snižuje.

Pokud pytlíček přece jen nechcete vyhodit a risknete výsev i z něj (já to tak dělávám), vysejte semínka hustěji. Je dost možné, že pak budete muset některé rostlinky vyštípat/probrat. Kdyby vám totiž rostly moc nahusto, rostlinky by si konkurovaly a sklizeň by pak byla o to menší.

Ale věřte mi, že pokud to neuděláte, vyroste vám pár rostlinek. Zákon schválnosti někdy funguje na maximum 😀

Mám pro vás ale jeden tip! Jedlé rostlinky z probírky nevyhazujte, byla by to věčná škoda. I v takových minirostlinkách je spousta vitamínů a minerálů, takové „microgreens“, i když možná trochu přerostlé 😀

Drobné rostlinky můžete přimíchat do salátů, posypat jimi přílohu, přidat do smoothie nebo je sníst jen tak.

V tomto případě bych ale doporučila nemořená semínka.

Pokud vám na záhonu vzejde málo rostlin, můžete do řádku doset nová semínka.

Test klíčivosti

Jestliže to ale nechcete pokoušet, vyzkoušejte si klíčivost semen v pytlíčku. Odpočítejte si určitý počet semen, vysejte do písku nebo na savý papír, zavlažte a zakryjte folií nebo sklem. Počkejte, až vám semínka vyklíčí (zhruba 2-3 týdny, ale např. celer má dobu klíčení dlouhou 2-4 týdny).

Poté si spočtěte rostlinky a zjistěte, kolik % se ujalo a zvažte, jestli má pro vás smysl se jimi zaobírat.

Únorový výsev

Teď jsou na čase papriky, rajčata, celer, skleníkové okurky, ale můžete vybírat i z letniček nebo některých trvalek (např. levandule). A nesmím zapomenout na měsíční jahody. Mňam 🙂

Některá semínka potřebují ke klíčení světlo, takže si dobře přečtěte informace na pytlíčku.

Dobře mi semínka klíčí, když jim zajistím dostatečnou vlhkost – po vysetí dobře zavlažit (ideálně rozprašovačem) a zakrýt folií nebo sklem.

Je i zelenina, která se dá brzy vyset do skleníku k rychlení – např. mrkev, ředkvičky, salát.

Takže pokud máte skleník, neotálejte 🙂

 

Už máte mé Pracovní listy – Plánování zahrady? I užitková zahrada je součástí zahrady, kterou je dobré nejdřív dobře naplánovat. Pokud nejste se svou zahradou spokojení, zkuste si tyto pracovní listy vyplnit a přiblížit se tak blíž ke svému cíli.

„Mým koníčkem vždy byla příroda a tvorba. Život mi postupem času dovolil tyto dvě záliby skloubit dohromady a teď tvořím přírodu. Tvořím přírodu na vašich zahradách, na dosah každého z vás.“ Pomáhám lidem přetvořit zahradu tak, aby se v ní cítili krásně, aby ucítili dotek léčivé přírody. Učím je, jak si mohou zahradu udělat svépomocí, radím jim. Pomáhám lidem najít cestu k vlastní zahradě. K mému příběhu tudy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů