Plánuji, plánuji… Že je problém, zjišťuji…

Taky nevíte, jak si zahradu rozplánovat, aby vám vyhovovala, a zároveň byla praktická?

Člověk je někdy na vážkách a neví, co kam… Kam posadit zahradní domeček, aby nepřekážel, nebyl moc vidět, byl na strategickém místě.

Někdy to prostě dokonale rozlousknout nejde a ukáže se to až v praxi. Až budete zahradu běžně používat, stane se rozhodování snazším.

Najednou budete vědět, kde by se vám zahradní domeček hodil nejvíc, protože nejvíc nářadí používáte na zeleninovém záhonu. A přece pro nářadí nepůjdete 100 m, abyste mohli začít něco dělat.

Za prvé by vás to brzo přestalo bavit a nářadí by se poflakovalo někde poblíž a za druhé by vám chození tam a zpátky ubíralo moc drahocenného času.

Stejné je to i s rozmístěním cestiček, záhonů apod.

„Co mám teda dělat?“, ptáte se?

Pár bodů bych tady pro vás měla… Než se však pustíte do dalšího čtení, vezměte si do ruky čtverečkovaný papír a tužku a jednotlivé body si zaznamenávejte.

 

Tak se pusťte do toho!

  1. Váš pozemek má části, které jsou dané, tedy neměnné. Už prostě s nimi nepohnete, nebo jinam nejdou umístit. Jako příklad mohou být dům, garáž, parkovací stání, pergola, stávající prvky, které nechcete odstranit (ovocný strom, živý plot atd.) apod. Ujasněte si tedy, které prvky to jsou. Zakreslete si je na svůj plánek zahrady.
  2. Jsou prvky, které na moc míst ve vaší zahradě umístit nejdou, např. zeleninové záhony. Ty by měly být umístěny podle toho, kam vám svítí sluníčko. Stejné je to například se skleníkem, pařeništěm, bazénem. Místo však vybírejte i tak, aby vám nezabíraly mnoho místa. Takový zahradní domek uprostřed zahrady (pokud tedy neplní jinou funkci) není moc dobrou volbou…
  3. Prvky jako dětské hřiště, trampolína, ohniště, zahradní jezírko apod. zabírají celkem dost místa, což u některých zahrad může být problém. Zkuste tedy popřemýšlet nad rozmístěním prvků zabírajících mnoho prostoru. Kde máte v zahradě větší plochu?
  4. Teď přichází na řadu prvky, jejichž rozmístění je nejlepší řešit až v praxi.

 

Nějakou dobu zahradu běžně používejte. Zkuste nad plánováním nepřemýšlet a dělejte vše, co chcete a potřebujete. Nenechejte se ničím omezovat.

Najednou uvidíte, kde máte nejvíc vyšlapanou cestičku v trávníku. To bude to správné místo pro umístění šlapáků, chodníku.

Jednoho dne při práci na zahradě vás napadne myšlenka: „Tyyy jo, ten zahradní domeček musí být tady! To bych měla všechno po ruce a ani by nám nepřekážel ve výhledu ani v cestě, když nám dovezou dřevo na topení.“

 

 

Buďte trpěliví

Někdy máme tendence všechno vyřešit hned. Už nás nebaví na něco čekat.

V této situaci se ale často trpělivost nevyplácí a vidí to i naši klienti.

„Víte, my bychom to parkovací stání přece jen potřebovali zvětšit.“
„Nakonec jsme se rozhodli, že tady ten přístřešek dělat nebudeme, takže dlažbu všude sjednotíme.“

Jenže ono se to jednoduše řekne, hůře udělá. Vše, co je už „hotové“, se později upravuje mnohem déle a nákladněji.

 

Teorie x Praxe

Není to o tom, že byste si vymýšleli. Je to o tom, že teorie je hezká věc, ale v praxi to často funguje jinak 🙂

Naprosto rozumím tomu, že chcete mít vše hotové hned. Taky jsem v tomto ohledu netrpělivá. A vidím i v naší zahradě, že rychlá rozhodování nejsou vždy ta nejlepší.

Často se názory mění, a to nejen našim klientům, ale i nám a možná i vám.

 

A pokud chcete být své vysněné zahradě ještě blíž, stáhněte si zdarma Pracovní listy – Plánování zahrady ve formě ebooku, které vás v rámci plánů se zahradou dovedou o větší kus dál. Nakonec si nakreslíte i svůj jedinečný plánek zahrady.

Tak to jen takový můj další tip k vašemu plánování zahrady.

Mějte krásný listopadový den (u nás i se sluníčkem) 🙂

vaše Maia

„Mým koníčkem vždy byla příroda a tvorba. Život mi postupem času dovolil tyto dvě záliby skloubit dohromady a teď tvořím přírodu. Tvořím přírodu na vašich zahradách, na dosah každého z vás.“ Pomáhám lidem přetvořit zahradu tak, aby se v ní cítili krásně, aby ucítili dotek léčivé přírody. Učím je, jak si mohou zahradu udělat svépomocí, radím jim. Pomáhám lidem najít cestu k vlastní zahradě. K mému příběhu tudy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů