Zlatá jarní kráska Forsythia

Co se skrývá pod latinským názvem Forsythia?

Trošku vám poradím… Tento keř vykvétá na začátku jara, obsypaný žlutými květy zdobí zahrádky i obce. A pokud ještě stále nevíte, je často nesprávně nazýván jako „zlatý déšť“.

Ano, je to zlatice. Kráska, na kterou je radost pohledět. Její květy krajinu rozzáří v době, kdy ostatní keře ještě spí nebo se teprve nenápadně probouzí po zimním odpočinku.

Své jméno Forsythia získala podle britského botanika Williama Forsytha.

Kde ji můžete vidět?

Zlatici (Forsythia) můžete často potkat v zahrádkách, kde se vysazuje právě pro své časné a bohaté kvetení. V městské zeleni se uplatní díky své odolnosti vůči suchu a znečištěnému ovzduší.

Nejčastěji narazíte na kultivary zlatice prostřední (Forsythia x intermedia). Jedná se o křížence zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima).

K dostání jsou odrůdy s různými odstíny a teplotou barvy květů – od světle žluté (Forsythia x intermedia „Lynwood“) po zářivou zlatožlutou (Forsythia x intermedia „Goldrausch“).

Její kvítka na nás vykukují ještě před vyrašením listů v březnu a dubnu.

V tomto období je v průběhu roku nejzajímavější, po odkvětu se tento 2-3 m vysoký opadavý keř však stává nenápadným a často zapadne mezi ostatními keři.

Jsou tu ale i druhy zajímavé listem, např. Forsythia x intermedia „Fiesta“ vás překvapí svými žlutozelenými listy.

Malá zahrada? Žádný problém…

Na trhu najdete i kultivary, které dorůstají menších rozměrů a nerostou tak bujně. Tyto kultivary se hodí zejména do malých zahrad, které zlatice na jaře svými výraznými květy osvěží. Můžete ji využít pro nízké živé ploty nebo pěstovat ve velkých nádobách. Vhodné jsou také pro tvarování, kde uvítáte pomalejší růst.

Mezi takové rostliny patří Forsythia viridissima „Bronxensis“, která dorůstá do výšky 0,5 m a vztváří kompaktní keřík. Pokud je to ale pro vás už moc malá rostlina, můžete sáhnout třeba po této krasavici – Forsythia x intermedia „Minigold“ nebo „Maluch“ s výškou okolo 1 a 1,5 m.

Za zmínku stojí i odrůda Forsythia x intermedia ‚Goldrausch‘ (výška okolo 2 m), která se vyznačuje svými velkými květy a spolehlivostí květu na ročním dřevě.

 

Využití

Zlatice je takovou univerzální rostlinou. Můžete ji vysadit samostatně, do záhonu s trvalkami, do skupiny keřů i živých plotů.

Nejlepšího efektu docílíte vysazením zlatice do kontrastního prostředí, tedy před tmavé zdi, do blízkosti jehličnanů nebo jiných tmavších keřů (např. červenolistý dřišťál).

Zlatice převislá (Forsythia suspensa) dodá vaší zahradě jiný ráz. Dle odrůdy keře rostou vzpřímeně nebo převisle. Např. Forsythia suspensa „Atrocarpa“ je výjimečná svými převislými „smutečními“ větvemi.

Některými kultivary také můžete nechat porůst zeď (nutnost vyvazovat) nebo ji nechat pokrýt zem.

Větvičky zlatice jsou taky vhodné k řezu, ať už před nebo při květu. Můžete se z ní tak těšit i z pohodlí domova, a to i dříve než vykvete venku 🙂

Je péče o zlatici náročná?

Zlatice je skromná a nenáročná rostlina. Když jí dopřejete sluníčko, krásně vám pokvete. Můžete ji vysadit i na mírně přistíněné stanoviště, nebuďte pak ale zklamaní, že květ není tak bohatý.

Kdy provádět řez?

Pokud chcete zlatici řezat, učiňte tak ihned po odkvětu. Do příštího roku vám tak stihnout narůst větvičky, které se opět osypou zlatými květy.

Jarní pochoutka

Teprve letos jsem se dozvěděla, že je zlatice jedlou a léčivou rostlinou. Byla jsem hodně překvapená, ale protože jsem v tomto ohledu zvědavá, tak jsem ji hned musela vyzkoušet 🙂

A byla to dobrůtka a… Neotrávila jsem se 😀

Květy zlatice si můžeme přidat do salátů, kterým dodá pestrost, udělat z nich sirup nebo přidat do smoothie.

Postupně zkouším, co všechno se s ní dá dělat. Rozhodně si to nenechám pro sebe a budu vás inspirovat 😉

Má spoustu blahodárných účinků na naše zdraví.

Více na: https://www.facebook.com/notes/divok%C3%A9-jedl%C3%A9-rastliny/zlat%C3%BD-d%C3%A1%C5%BE%C4%8F-jedl%C3%BD-%C4%8Di-jedovat%C3%BD/825237041014274/

Když si to shrneme Aneb Zlatice v bodech

Druh:                  keř (lze vypěstovat nebo koupit s korunkou na kmínku)

Výška:                běžně 2-3 m (dle odrůdy, může být i menší)

Květ:                   březen – duben

Barva květu:   žlutá

Barva listu:     běžně zelená (existují odrůdy ozdobné i listem)

Stanoviště:      slunečné, polostinné (květ většinou není tak bohatý)

Půda:                  neutrální až alkalická (zásaditá)

Řez:                     snáší dobře, po odkvětu, vhodná na tvarování

Využití:             soliterní, skupinové, živé ploty, tvarování, řezané větvičky, v kuchyni

Taky jste si tuto jarní krásku oblíbili? U nás na zahradě rozhodně nesmí chybět 😉

„Mým koníčkem vždy byla příroda a tvorba. Život mi postupem času dovolil tyto dvě záliby skloubit dohromady a teď tvořím přírodu. Tvořím přírodu na vašich zahradách, na dosah každého z vás.“ Pomáhám lidem přetvořit zahradu tak, aby se v ní cítili krásně, aby ucítili dotek léčivé přírody. Učím je, jak si mohou zahradu udělat svépomocí, radím jim. Pomáhám lidem najít cestu k vlastní zahradě. K mému příběhu tudy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů